
Masáže

Ajurvédská masáž Snéhan
Jedná se o masáž celého těla dle staré indické medicíny - Ajurvédy. Ajurvéda je věda o životě. Podle ní je lidské tělo tvořeno pěti základními prvky - mahábhút (voda, země, oheň, vzduch a éter). Každé tělo má své základní životní funkce a vlastnosti - prakrti (konstituci). Z prvků éteru a vzduchu je tvořen tělesný vzduch, zvaný vát. Prvky voda a oheň se v těle společně projevují jako tělesný oheň, nazývaný pitt. Prvky země a voda se projevují jako tělesná voda, označovaná kaf. Každý člověk je jedinečný, a proto i přístup Ajurvédy k posuzování jednotlivého případu je vždy konkrétní a vychází z maximálního poznání a porozumění a zaměřuje se na případ, tedy na člověka, jako na celek. Cílem Ajurvédy je u člověka nastolit opětovnou harmonii.
Tato technika spočívá v postupném uvolňování svalů, vazů a šlach. Masáží dochází k rehabilitaci kloubů a zvýšení pohyblivosti těla, ke zklidnění nervového systému, podpoře imunitního systému, řeší problémy s bolestí zad, šíje a svalů, zlepšuje krevní oběh a dodává energii. Masáž je prováděna speciálním olejem.
Princip masáže Dátá snéhan
Svaly pohybující kloubem pracují ve skupinách. Jeden sval kloub ohýbá a druhý natahuje. Například biceps se smršťuje, aby se ohnul loketní kloub (flexe). Triceps se smršťuje, aby napnul loketní kloub (extenze). Pro optimální pohyb loketního kloubu je nutné mít trojhlavý sval dokonale uvolněný. Při masáži Dátá snéhan se v takovém případě pasivně ohýbá loket a tímto cvičením s zjistí optimální ohnutí. Pokud ohnutí a tím pádem délka svalů - extenzoru není optimální, pak se uvolňuje sval - v tomto případě triceps - pomocí masáže. K posouzení dosažitelného optima se jako měřítko používá jógové cvičení. Při masáži Dátá snéhan je třeba znát anatomii pohybového aparátu a jógové pozice.
Zdroj: Rjpoot, Ájurvédské masáže Dátá snéhan, Olomouc, 2002

Hloubková masáž šíje a krku
je značně uvolňující typ klasické masáže, která se provádí napřed "na sucho" a poté s pomocí některého z Vámi vybraného typu relaxačního oleje. Věnuje se nejen krku jako takovému, ale i částečně svalstvu hrudníku a lopatkám. Tento způsob postihuje nejen povrchové krční svalstvo, ale zabývá se i hlubokými svaly krku (mus. scaleni) a tím pádem velmi pozitivně ovlivňuje pocity a následně i náladu masírovaného. Tato masáž se doporučuje zejména lidem vykonávajícím sedavý způsob zaměstnání. Dále pak lidem trpících migrénou a mnohým dalším, kteří si stěžují na ztuhlost svého hlavonosce.