Tejpování

Tejpování pružnými tejpy

Kineziotapig, nebo také tejpování, vznikl v Japonsku začátkem 80. let 20. století a autorem této metody je Dr. Kenzo Kase. Tejpy se používají na odbourávání bolesti ve svalech i kloubech a na zlepšení jejich funkce. Podporují krevní a mízní oběh a také mají blahodárný vliv na hojení svalových ruptur. Tato technika sice není klinicky podložená, avšak je funkční. Je prokázáno, že nalepením kinezio-tejpů na kůži se stimulují proprioreceptory, a tím dochází k uvolnění kůže od podkoží, podkoží od fascie a vzniká větší prostor k uvolnění svalu.

Materiál kinezio-tejp

Materiál, který se při této technice používá, je odlišný od klasické tejpovací pásky. Klasické tejpy se lepí pouze na dobu zátěžového výkonu. Oproti tomu kinezio-tejpy se lepí, díky odlišným vlastnostem materiálu, na několik dnů až jeden týden, poté se obnovují až do odeznění problémů. Materiál kinezio-tejpů je tedy pružný a voděodolný. Jeho aplikace nebrání jeho běžné denní hygieně, plavání a provozování různých sportovních činností. Materiál kinezio-tejpů by rovněž neměl dráždit pokožku ani vyvolávat přecitlivělost. V takových případech by se měl sundat.


Barvy kinezio-tejpů a jejich význam

Důležitou roli též hrají barvy kinezio-tejpů. Pásky modré barvy se používají při bolestech a poraněních. Červené tejp aktivuje svalstvo, žlutý uklidňuje, zelený léčí a černý dodává sílu a energii během výkonu.

Zdroj: S. Flandera, 2012, Tejpování pevnými a pružnými tejpy

Tejpování v Sokol Wellness

Tejpování u nás na Praze 5 probíhá na základě absolvování certifikovaného kurzu Taping v Nestátním zdravotnickém zařízení Flandera a také na mnohaletých zkušenostech z praxe, a to nejen se sportovci a s lidmi po úrazech. Tejpování často kombinujeme s masáží.

Tejpování pomáhá zlepšit stav karpálních tunelů. Dále kineziotaping pomáhá uvolnit např. tzv. tenisový loket. Pomáhá při bolestech lopatky, krku, kolene či ramene, ale i lýtek, hýždí a zkrátka skoro celého pohybového aparátu.